اشکال داروهای جامد (جلسه پنجم)

اشکال داروهای جامد

اشکال داروهای جامد خوراكی از پر مصرف ترين اشكال دارويی هستند. سهولت حمل و مصرف، قيمت كمتر در مقايسه با اشكال ديگر از همان دارو و عدم نياز به نيروي انسانی كار آزموده براي مصرف آنها از مزاياي آن هاست.

در اینجا به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

  1. پودرها (powder) 
  2. گرانولها (Granul)
مقابسه پودرها و گرانولها دیجی دارو
مقایسه پودرها و گرانولها

پودرها:

پودرها یا گردها ذرات ریز یک یا چند ماده دارویی هستند که با هم مخلوط شده و فعالیت خاصی بر روي آنها انجام نگرفته است. پودرها را گاهی براي مصارف خارجی به کار میبرند. براي مصارف خوراکی عموماً آنها را در مایع حل میکنند. از معایب این روش میتوان عدم امکان پوشاندن دارو و عدم حفاظت دارو در برابر عوامل ناپایدار کننده مثل رطوبت و اکسیژن را نام برد. و همچنین بعضی از پودرها را نمیتوان به راحتی در آب حل نمود. مانند: سولفات باریم که یک داروی حاجب می‌باشد.

نمایی از پودرهای دارویی

گرانولها :
گرانولها به صورت ذرات مجزا و درشتی هستند که از بهم چسبیدن ذرات پودرها به وجود می آیند. از مزایاي آنها پایداري بیشتر و حلالیت راحتتر آنهاست. گرچه در این شکل دارویی نیز طعم دارو کاملاً احساس میشود. به بسته بندي گرانولها (ساشه) گفته میشود. مانند: سوربیتول.

granul

نکته :

  • معمولا اصطلاح پودر را زمانی به کار می بریم که مخلوط برای استعمال داخلی باشد و برای پودرهای با استعمال خارجی عبارت پودر پاشیدنی استفاده میشود.
  • پودرها و گرانول ها می توانند جهت مصارف داخلی،دمیدن در گوش، بینی و گلو، استنشاقی و خوراکی مصرف شوند.
  • فرآورده های جامد از نظر شیمیایی پایدارتر از مایعات می باشند.پایداری مناسب برای فرآورده های مایع مهمترین دلیل برای عرضه برخی فرآورده های تزریقی و خوراکی به شکل پودر می باشد که قبل از مصرف آماده می شوند.

  • پودرها و گرانول های خوراکی حاوی داروهای محلول در آب سرعت انحلال سریعتر از قرص یا کپسول دارند زیرا قرص یا کپسول قبل از انحلال ابتدا باید متلاشی شوند.

  • پودرها و گرانول ها یک شکل مناسب برای نسخه پیچی داروهای با دوز بزرگ می باشند.

درپایان ویدئو هر کدام از عزیزان در مورد مبحث اشکال داروهای جامد سوال و مطلبی برای ارائه دارند در پایین پیج مطرح کنند. در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید