اقتصاد دارویی و بهره وری(جلسه دوم)

مبانی علم اقتصاد و بهره وری از آن در صنعت دارو

در این مبحث توضیحات مختصری در مورد اقتصاد دارویی و بهره وری خواهیم پرداخت.صنعت داروسازی از صنایع بسیار مهم موجود در کشور می باشد. یکی از مصادیق تولید در عرصه صنایع مختلف، صنعت داروسازی است. اگر چه صنعت دارو در ایران در سال های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته.

مشکلات صنعت دارو

وقتی از بررسی اقتصاد دارویی و بهره وری صحبت میکنیم. متوجه دو عامل اساسی که جزو مشکلات این صنعت است، خواهیم شد. این دو شامل تهیه مواد اولیه ارزان خارجی با کیفیت پایین و عدم برخورداری از تکنولوژی روز دنیا و پایین بودن بهره وری که باعث افزایش هزینه های تولید و کاهش سطح کیفی محصولات شده است. بنابراین برای تحول در صنعت داروسازی باید به ارتقاء بهره وری و کیفیت در شرکتهای تولیدی توجه و اهمیت بیشتری داده شود. 

کار و تجارت

قبل از اینکه بدانیم اقتصاد دارویی و بهره وری چیست؟ باید بگوییم خشت‌هایی که بنای عظیم علم اقتصاد را می‌سازند، کار و تجارت هستند. از آنجا که راه‌های بسیاری برای به کار گرفتن نیروی کار و نیز راه‌های بسیاری برای اختصاص منابع وجود دارد. تشخیص اینکه بهترین روش برای رسیدن به نتایج مطلوب کدام است کار دشواری است.

برای مثال علم اقتصاد به ما می‌گوید: افراد و شرکت‌ها بهتر است در یک کار خاص، تخصص پیدا کنند. و برای دیگر نیازهای‌شان دست به تجارت بزنند. به جای اینکه بخواهند تمام نیازهای‌شان را خودشان تامین کنند. همچنین این علم به ما می‌گوید که تجارت بر اساس یک چیز واسطه مانند پول، کارایی بیشتری خواهد داشت.

توضیحاتی در مورد ویدئو

در ادامه مبحث مبانی علم اقتصاد به موضوع بهره وری اقتصاد دارویی خواهیم پرداخت. در این ویدئو با طرح چند سوال و پاسخ، با مفهوم بهره وری صنعت دارویی آشنا خواهید شد. اینکه اقتصاد چیست و چگونه میتوان با کمک اقتصاد به بهره وری بیشتر دست بیابیم. همچنین با بهره وری بیشتر به رونق بازار کار و صنعت دارو کمک کنیم، نیز از دیگر مضامین این ویدئو می باشد.

در پایان این ویدئو هر کدام از دانشجویان عزیز اگر در مورد این مبحث سوال و موردی برای بیان دارند میتوانند در پایین پیج بصورت مکتوب سوالات و پیشنهادات خود را بنویسند در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

این پست دارای 2 نظر است

 1. علی بیگی

  آموزش کارکنان شرکت چه تاثیری در اقتصاد کلی کارخانه دارد؟

  1. دکتر امید رجبی

   با آموزش صحیح کارکنان خط تولید به خصوص کسانیکه با دستگاه ها سرو کار دارند مانند دستگاه قرص سازی از استهلاک دستگاه کاسته شده و از دستگاه هدفمند استفاده میشود
   همچنین نگهداری دستگاهها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باعث طول عمر بیشتر آن میشود.

دیدگاهتان را بنویسید