تئوری‌های چهارگانه اسید و باز (جلسه اول)

بررسی تئوری های اسید و باز در معادلات شیمی

مهمترین تئوری اسید و باز چهار دسته اند : 

 1. تئوری آرنیوس
 2. تئوری برونشتد و لوری
 3. تئوری لوئیس
 4. تئوری اسید و باز سیستم حلال

تعدد تعاریف در مورد این تئوری ها مختلف است. اهمیت آن‌ها در تجزیه و تحلیل هنگام  واکنش‌های اسید و باز در حالت‌های گازی یا به خصوص مایع مشخص می‌شود. چهار دسته‌بندی کلی برای اسیدها و بازها در نظر گرفته می‌شود. تعریف آرنیوس از اسید بیان می‌کند که اسیدها در محلول  H+ تولید می‌کنند و در بازها نیز یون  OH−به تولید می‌رسد. بعد از توسعه این نظریه در سال ۱۸۸۳ توسط آرنیوس، دو نظریه عمومی دیگر در مورد اسیدها و بازها نیز معرفی شدند. این نظریه‌ها، نظریه «برونشتد-لوری» (Brønsted-Lowry) و لوییس بودند. 

در این متن، ابتدا تئوری آرنیوس و برونشتد لوری را بررسی می‌کنیم و سپس به طور مجزا به بررسی مفهوم اسید و باز برونشتد و لوری می‌پردازیم.

در جلسه آینده در مورد نظریهٔ لوری-برونشتد صحبت خواهیم کرد. که بر طبق این تئوری اسید ماده ای است که پروتون (H+) از دست می‌دهد و باز ماده ای است که پروتون می‌گیرد. به عنوان نمونه در واکنش اسید استیک و آب، استیک اسید پروتون از دست داده و آب پروتون می‌گیرد. پس استیک اسید، اسید و آب به عنوان باز عمل می‌کند.

در این ویدیوی آموزشی که به جهت آموزش آنلاین شیمی نظری برگزار شده است ما به بررسی در مورد انواع تئوری ها اشاره خواهیم کرد. این تئوری در سال 1923 نوشته شده است.

در پایان این ویدئو هر کدام از دانشجویان عزیز اگر در مورد این بحث سوال و موردی برای بیان دارند میتوانند در پایین پیج بصورت مکتوب سوالات و پیشنهادات خود را بنویسند در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

امید است استفاده کافی را از این ویدئو ببرید.

این پست دارای 2 نظر است

 1. Ali

  سلام استاد ، برای ترم یک داروسازی فقط جلد ۲ مورتیمر لازمه ؟

  1. roya.Mazaheri

   هر دو جلد را تدریس می کنم

دیدگاهتان را بنویسید