تئوری اسید و باز برونشتد و لوری (جلسه دوم)

بررسی تئوری اسید و باز برونشتد و لوری

بررسی دقیقتر و عمقیتر تئوری اسید و باز برونشتد و لوری در معادلات شیمی و بدست آوردن k اسید و k باز در معادلات و همچنین نقش آب در معادلات اسیدی و بازی 

نظریهٔ اسید-باز برونشتد–لوری یک نظریه پیرامون واکنش اسید و باز است. در سال ۱۹۲۳ به‌طور مستقل توسط یوهانس نیکولاوس برونشتد و توماس مارتین لوری پیشنهاد شد. 

مفهوم اساسی این نظریه اینست: وقتی اسید و باز وارد واکنش میشوند، اسید باز مزدوج خود و باز اسید مزدوج خود را تشکیل می‌دهند. این فرایند با تبادل یک پروتون (کاتیون هیدروژن یا +H) صورت می‌پذیرد. تا پیش از این نظریه، نظریهٔ قالب در مجامع علمی نظریه سوانت آرنیوس مطرح شده بود. این نظریه از جامعیت کافی برخوردار نبود. همچنین در توجیه بسیاری از واکنش‌ها ناتوان بود. آرنیوس معتقد بود که اسید ماده‌ای است که در محلول آبی تفکیک شده و یون هیدروژن (+H) تولید می‌کند و باز ماده‌ای است که در محلول آبی تفکیکی شده و یون هیدروکسید (OH) تولید می‌کند. نظریهٔ برونشتد–لوری شکل تعمیم‌یافته‌ای از نظریه آرنیوس پیرامون اسیدها و بازها است.

محلول آبی:

Acetic acid, CH3COOH, is composed of a methyl group, CH3, bound chemically to a carboxylate group, COOH. The carboxylate group can lose a proton and donate it to a water molecule, H2O, leaving behind an acetate anion CH3COO− and creating a hydronium cation H3O+. This is an equilibrium reaction, so the reverse process can also take place.

استیک اسید که یک اسید ضعیف است. یک پروتون (یون هیدروژن که با رنگ سبز مشخص شده) طی واکنش تعادلی به آب می‌دهد تا یون استات و هیدرونیوم تولید شود. در تصویر، رنگ قرمز اتم‌های اکسیژن است. سیاه اتم‌های کربن و سفید اتم‌های هیدروژن را نشان می‌دهد.

در پایان این ویدئو هر کدام از دانشجویان عزیز اگر در مورد این بحث سوال و موردی برای بیان دارند میتوانند در پایین پیج بصورت مکتوب سوالات و پیشنهادات خود را بنویسند در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

امید است که این ویدئو در یادگیری هرچه بهتر شما موثر افتد.

این پست دارای 2 نظر است

 1. علی سرسنگی

  سلام استاد خسته نباشید ، جلسه دوم خوب بود از نظر تصویری

  ولی از نظر صوتی با اینکه صدا هم شفاف هست در گفتار معمولی ولی هنگامی که شما اصطلاحات تخصصی و انگلیسی و یا اسم یک ماده شیمیایی را به کار میبرید یک مقدار سخت هست فهمیدنشون

  خواهش من اینه که اگر ممکنه روی تخته بنوسیدشون یا یکمقدار شمرده تر بیانشون کنید

  خیلی ممنون از توجه شما

  سرسنگی

  1. دکتر امید رجبی

   باسلام. باشه سعی میکنیم که عناوین رو حتما فهرست وار روی تخته بنویسیم یا روی سایت توی توضیحات بالای فیلمها قرار بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید