جداسازی یونها در تعادلات (جلسه هشتم)

جداسازی یون ها :

در شیمی می‌توان به کمک روش‌های جداسازی یونها ، یک آنالیت یا دیگر ترکیبات شیمیایی را از یکدیگر جدا کرد. البته این کار زمانی انجام می‌شود که مواد، حداقل در یکی از خواص فیزیکی یا شیمیایی، اختلاف زیادی داشته باشند. در حقیقت،‌ یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های شیمیدان‌ها،‌ شامل جداسازی مواد و خالص‌سازی ترکیبات شیمیایی است.

تعیین غلظت محلولها

در ادامه مبحث جداسازی یونها به میزان غلظت، معیاری برای سنجش میزان اختلاط یک ماده، در ماده‌ای دیگر است. محلو‌ل‌ها می‌توانند رقیق یا غلیظ باشند. به طور مثال وقتی می‌گوییم سرکه، محلول ۵ درصد استیک اسید در آب است، در حقیقت غلظت آن را ذکر کرده‌ایم. اگر این میزان به ۱۰ درصد افزایش پیدا کند، محلول مورد نظر غلیظ‌تر از سرکه است.

غلظت
غلظت محلول سمت چپ بیشتر از سمت راست است.

یک محلول غلیظ، محلولی است که مقادیر زیادی از حل شونده در مقدار مشخصی از حلال در آن حضور دارند. در مقابل، محلول رقیق، محلولی است که مقادیر حل‌شونده در آن برای مقدار مشخصی از حلال، کم باشد.

همانطور که اشاره شد، عبارات غلیظ و رقیق برای توصیف کیفی محلول‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند اما نیاز داریم تا روش‌هایی برای توصیف کمی محلول‌ها پیدا کنیم.

در این ویدئوی آموزشی روش محاسباتی جداسازی یونها در یک محلول را با استفاده از روش رسوب گیری محلولها خواهید دید و با مفهوم جداسازی یونها آشنا خواهید شد و همچنین روش تعیین میزان غلظت یک ماده در تعادلات جداسازی یونی را درک خواهید کرد.

در پایان این ویدئو هر کدام از دانشجویان عزیز اگر در مورد این بحث سوال و موردی برای بیان دارند میتوانند در پایین پیج بصورت مکتوب سوالات و پیشنهادات خود را بنویسند در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

این پست دارای 2 نظر است

 1. مهدی احمدی

  سلام. خسته نباشید. در مثال بالا برای اینکه یون کرومات رسوب بده باید سرعت یونیزه شدن نقره نیترات از سرعت تشکیل رسوب نقره کلرید بیشتر باشه؟

  1. roya.Mazaheri

   ما در اینجا فقط با ثوابت ترمودینامیکی سروکار داریم و موضوع سرعت واکنش ها در ذیل سرفصل کنتیک قابل بحث است.
   لذا پیش فرض ما این است که بلافاصله پس از انحلال تعادل یونیزاسیون بر قرار میشود

دیدگاهتان را بنویسید