جداسازی یونها به روش رسوب گیری(جلسه نهم)

جداسازی یونها با استفاده از روش رسوب گیری

جداسازی یونها به روش رسوب گیری یکی از روشهای جداسازی کاتیون ها از محلولهاست.در ادامه مبحث جداسازی یونها همانطور که در فیلم آموزشی جلسه قبل دیدید، یاد گرفتیم در تعادلات یونی چه شرایطی را باید برای آن تعبیه کنیم. همینطور دانستید که تعادلات یونی روی یکدیگر تاثیر میگذارند. در ادامه این مبحث امروز به شما آموزش خواهیم داد که چگونه با تغییر pH میتوانیم روی تغییر تعادلات یونی هم اثر بگذاریم.

در ادامه ویدئو با طرح مساله و حل آن نتیجه این مبحث را خواهید آموخت.

واکنش‌های یونی در محلول‌های آبی

در زیر یک ترکیب یونی برایتان آورده ایم و قصد داریم جداسازی به روش رسوب گیری را به شما نشان دهیم : ( گرچه فرمول کامل  بعنوان انحلال پذیر به کار می‌رود ).

برخورد یون‌های و  منجر به تشکیل AgCl می‌شود که انحلال ناپذیر است و از محلول خارج می‌گردد ( ترکیب انحلال ناپذیری که به این ترتیب تشکیل می‌شود، رسوب، و فرآیند را رسوب گیری می نامیم ) . سدیم نیترات فراوردهٔ دیگری است که در آب انحلال پذیر است و به صورت یون‌های آبپوشیده در محلول باقی می‌ماند . اگر یون‌های تماشاگر در دو طرف معادله را که در واکنش شرکت نمی‌کنند را، حذف کنیم، به فرم یونی خالص معادلهٔ زیر می‌رسیم :

معادلهٔ بالا کلی‌ترین شکل واکنش است . این معادله به ما می‌گوید که از مخلوط کردن محلول هر نمک انحلال پذیر و محلول هر نمک انحلال پذیر ، رسوب انحلال پذیر AgCl تشکیل می‌شود .

حالا فرض کنید محلول‌های NaCl و  را مخلوط کنیم . معادلهٔ یونی واکنش به شکل زیر خواهد بود :

تمام مواد درگیر در واکنش در آب انحلال پذیرند . اگر یون‌های مشترک را از معادله حذف کنیم، چیزی باقی نخواهد ماند . بنابراین واکنشی رخ نخواهد داد . این رخداد را معمولاً به صورت زیر نمایش می‌دهند :

علاوه بر تشکیل نمک انحلال پذیر، دلالیل دیگری نیز برای انجام واکنش تراساختی وجود دارد . واکنش ناشی از مخلوط کردن محلول هیدروکلریک اسید و یک محلول سدیم سولفید را در نظر بگیرید :

عوامل مؤثر در واکنش‌های یونی:

به این ترتیب واکنش‌های یونی در مواردی رخ می‌دهند که یک رسوب گیری، یک گاز یا یک الکترولیت ضعیف تشکیل شود . در معادله‌های یونی این واکنش‌ها :

 1. یک نمک انحلال پذیر به وسیلهٔ فرمول یون‌های تشکیل دهندهٔ ترکیب نشان داده می‌شود .
 2. یک ترکیب انحلال ناپذیر یا اندکی انحلال پذیر با فرمول کامل ترکیب و با نماد (s) مشخص می‌شود .
 3. یک گاز انحلال ناپذیر یا اندکی انحلال پذیر، با فرمول مولکولی گاز و با نماد (g) نمایش داده می‌شود .
 4. یک الکترولیت ضعیف، با فرمول مولکولی ترکیب نمایش داده می‌شود . الکترولیت‌های ضعیف، در محلول‌های آبی تا حدودی به یون‌های مربوطه تفکیک می‌شوند، اما عمدتاً به صورت مولکولی وحود دارند .

در پایان این ویدئو هر کدام از دانشجویان عزیز اگر در مورد این بحث سوال و موردی برای بیان دارند میتوانند در پایین پیج بصورت مکتوب سوالات و پیشنهادات خود را بنویسند در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

این پست دارای 5 نظر است

 1. حمیده خیرخواه

  سلام
  ببخشید pH تاثیری داره در روند این جداسازی؟

 2. فاطمه ایمانی

  ممنونم از توصیه هاتون در مورد حل تمرین ها استاد.

 3. سینا

  استاد معنای افزایش قدرت اسیدی بعد از رسوب گذاری به چه معناست و چرا اتفاق می افتد

  1. roya.Mazaheri

   بعد از رسوب گیری از فلزات در حضور یون سولفید غلظت پروتون محلول زیاد می شود چون سولفید از اسید سولفیدریک H2S گرفته میشه

دیدگاهتان را بنویسید