اقتصاد دارویی و مبادله (جلسه پنجم)

مبادله چیست؟

فرآیند مبادله فعالیتی برای به دست آوردن یک کالای دلخواه توسط یک فرد و ارائه‌ی پیشنهادی در قبال آن است. بطور کلی مبادله عبارت است از دريافت چيزى مطلوب از کسى ديگر، در مقابل ارائه مابه‌ازايى به او. مبادله هسته مرکزى بازاريابى است و براى تحقق آن، شرايط زير لازم است:

  • حداقل دو طرف بايد با يکديگر مشارکت داشته باشند.
  • هر طرف بايد چيز باارزشى براى مبادله با ديگرى در اختيار داشته باشد.
  • هر طرف بايد علاقه‌مند به مبادله با طرف ديگر باشد.
  • هر طرف بايد در رد و يا قبول پيشنهاد طرف ديگر آزادى کامل داشته باشد.
  • و بالاخره، هر طرف بايد داراى توانايى لازم براى مراوده و تحويل باشد.
تبادل کالا با کالا

آدام اسمیت کیست :

آدام اسمیت بنیانگذار لیبرالیسم اقتصادی و نخستین فردی به شمار می‌رود که چارچوب نظری علم اقتصاد کلاسیک را ارایه کرد. وی به پدر علم اقتصاد شهرت یافته است. دیدگاه کلیدی اسمیت اهمیت تقسیم کار، دست نامریی و مزیت مطلق و مهم‌ترین توصیه وی به تجارت آزاد است.

آدام اسمیت-پدر علم اقتصاد
تندیس آدام اسمیت پدر علم اقتصاد

مباحث اقتصادی تا پیش از انتشار ثروت ملل آدام اسمیت به طور عمده گرایش به قضاوت در خصوص عملکرد اقتصادی داشت. کتاب ثروت ملل آدام اسمیت نقطه عطفی در تاریخ تحلیل اقتصادی و مبادله بود و برای نخستین بار نگرش تحلیلی، منسجم و نظام‌مند به مباحث اقتصادی در این کتاب ارایه شد و یک نظریه اقتصادی تدوین شد، شاید به همین علت بود که آدام اسمیت را به عنوان پدر علم اقتصاد لقب نهادند.

به عقیده آدام اسمیت کشاورزان، تولیدکنندگان و تجار عوامل اصلی پیشرفت اقتصادی و مبادله هستند. این تجارت آزاد با آزادی مالکیت و رقابت است که کشاورزان، تولیدکنندگان و تجار را وامی دارد تا بازارها را گسترش دهند که این نیز به نوبه خود توسعه اقتصادی را ممکن می سازد. وظایف این سه عامل رشد با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ دارند. برای آدام اسمیت توسعه کشاورزی، افزایش فعالیت های ساختمانی و تجارت را به دنبال خواهد آورد. وقتی که بازار تولیدات کشاورزی در نتیجه توسعه اقتصادی ایجاد گردد، تقاضا برای خدمات تجاری و گسترش فعالیت های صنعتی را به دنبال خواهد داشت. از طرف دیگر توسعه بخش تجارت و صنعت خود موجب رشد تولید کشاورزی می شود، چون دهقانان از روش های نوین تولید در کشاورزی استفاده می کنند. بنابراین تمرکز سرمایه و توسعه به دلیل تشکیل اقشار تاجر، کشاورز و تولیدکننده است.

دیوید ریکاردو

دیوید ریکاردو؛ اقتصاددان انگلیسی در زمره تاثیر گذارترین اقتصاددانان کلاسیک است. وی در ۱۸ آوریل ۱۷۷۲ در شهر لندن به‌دنیا آمد. در دوران جوانی به رموز بازرگانی و مبادله آشنایی پیدا کرد. ریکاردو به دلالی در بورس شهر لندن پرداخت و از فعالیت‌های تجارتی خود ثروت بسیار زیاد جمع آوری کرد. همچنین از کتاب‌هایی که تالیف می‌کرد شهرت کم نظیری به‌دست آورد. ریکاردو در ۱۸۱۹ به نمایندگی مجلس عوام انگلستان انتخاب شد و تا پایان عمر (۱۱ سپتامبر سال ۱۸۲۳) نماینده بود.

ریکاردو اقتصاددان انگلیسی-دیجی دارو
دیوید ریکاردو اقتصاددان انگلیسی

در انتهای این پست با دیدن این فیلم آموزشی با مفهوم مبادله آشنا خواهید. همینطور با طریقه مهم روش تصمیم گیری صحیح در موارد و موقعیت های ضروری دست خواهید یافت. هرکدام از عزیزان سوال و موردی برای بیان داشتند، میتوانند در انتهای پیج آنرا بیان کنند. در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید