تعیین pHمحلول و نقش محلول بافر(جلسه سوم)

تعیین و پیش بینی pH در یک محلول اسیدی

محلول بافر یک محلول شیمیایی است که از یک اسید ضعیف و نمک آن یا یک باز ضعیف و نمک آن ساخته می‌شود. محلول‌های بافر توانایی حفظ pH محلول را حتی در صورت افزودن کمی باز یا اسید دارند.خون یک نمونه مهم از این نوع محلول‌ها است. بافرها موادی هستند که از تغییرات زیاد pH جلوگیری میکنند. از جمله آن ها میتوان به پروتئینها در بدن اشاره کرد.

کاربرد بافرها

محلول‌ بافر برای حفظ pH صحیح برای عملکرد آنزیم‌ها در بسیاری از موجودات زنده ضروری هستند. بسیاری از آنزیم‌ها تنها در شرایط دقیقی کار می‌کنند. اگر pH در محدوده بسیار کمی تغییرکند عملکرد آنزیم‌ها کند و یا متوقف می‌شود. حتی در مواقعی دچار تغییر ماهیت می‌شوند. در بسیاری از موارد تغییر ماهیت می‌تواند فعالیت کاتالیزوری را از کار بیاندازد. محلول‌های بافر در فرآیند تخمیر و درتعیین شرایط مناسب برای رنگ‌های موجود در رنگ آمیزی پارچه بکار می روند. بافرها همچنین در تجزیه و تحلیل‌های شیمیایی و کالیبراسیون pHسنج‌ها بکار میروند. بافر کربنیک اسید(H2CO3) و بیکربنات (-HCO3) در پلاسمای خون موجود است که برای حفظ pH بین 7.35تا7.45 بکار می‌رود.

در این ویدئو با فرمول های شیمیایی طریقه محاسبه محلول بافر را آموزش خواهید دید.همچنین در ارامه  نقش pH را در یک محلول اسیدی با توجه به تئوری اسید و باز برونشتد و لوری در می یابیم. در نهایت متوجه نقش آب در تعیین اسیدی یا بازی شدن محلول را میشویم. در این ویدئو نقش محلول بافر را در محلولهای اسیدی و بازی با حل مثال آموزش میبینیم

در پایان این ویدئو هر کدام از دانشجویان عزیز اگر در مورد این بحث سوال و موردی برای بیان دارند میتوانند در پایین پیج بصورت مکتوب سوالات و پیشنهادات خود را بنویسند در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

امید آن است که بارگذاری این ویدئو به یادگیری بهتر شما کمک کرده باشد.

این پست دارای 6 نظر است

 1. علی سرسنگی

  سلام استاد خسته نباشید

  توی واکنش سدیم دی هیدروژن فسفات با آب که یون سدیم و دی هیدروژن فسفات تولید میکنه،

  اینجا یک سوال هست که. شاید جواب ساده ای داشته باشه، از کجا میشه فهمید که کدوم یکی از این دوتا فرآورده در ایجاد محیط اسیدی یا بازی نقش دارن؟ میشه یه توضیح کلی در این باره بدید که چجوری بفهمیم موادی که در اب محلول هستند (aq)، آبپوشی میشن یا مولکول های آب رو آبکافت میکنن(یا با آب وارد واکنش میشن)؟

  ممنون از توجهتون

  1. roya.Mazaheri

   h2PO4 در آب میتواند دو مسیر برود. یکی اینکه تولید H3PO4 و یون oh کند و راه دیگر تولید HPO4 و H30 است. هر کدام یک ثابت تعادل دارد. هر کدام که ثابت بزرگتری داشت همان را به عنوان محصول نهایی در نظر میگیریم. در این مورد تولید H3O پیش می رود.

   1. علی سرسنگی

    ممنون از توضیحتون ولی سوال من این نبود

    منظورم این بود که بر چه اساسی میشود فهمید که Naمثبت وارد آب میشود و آب پوشی میشود ولی H2PO4 با آب واکنش شیمیایی (آبکافت) انجام میدهد؟
    آیا یک قانون کلی در این باره وجود دارد؟

    1. دکتر امید رجبی

     خب انتظار دارین Na مثبت در آب چه واکنسی غیر از آب پوشی داشته باشه؟
     H2PO4 در آب می تواند دو راه را برود که در جواب به سوال قبلی گفتم. حالا اینک کدام مسر را انتخاب میکند را هم عنوان کردم.
     قانون کلی همینی هست که عرض شد.

     1. علی سرسنگی

      خیلی ممنونم

 2. مهرنوش سالاری

  سلام استاد ، ببخشید اگه اینطور باشه که قانون کلی داره پس همیشه پاسخ این معادله در دمای ۲۵ درجه حالت اسیدی میشه و میشه بگیم حفظیه و هر بار محاسبه تغییری ایجاد نمیکنه،و در این دما همواره سرنوشت h2po4اسیدی بودنه و فقط در صورت تغییر دما هست که تغییر k رخ میده و امکان تغییر سرنوشت اسیدی یا باز بودن هست؟

دیدگاهتان را بنویسید