مفاهیم محاسباتی محلول بافر (جلسه چهارم )

مفاهیم محاسباتی محلول بافر

در این ویدئو به کمک طرح و حل یک مساله معادلاتی به مفاهیم محاسباتی محلول بافر دست پیدا میکنیم  و متوجه نقش و اهمیت محلول بافر در یک معادله خواهیم شد. 

از سه روش کلی می‌توان محلول‌های بافر را تولید کرد:

در روش اول، ابتدا اسیدِ بافر را در آب حل کنید. مقدار آب باید ۶۰ درصد حجم نهایی بافر باشد. سپس pH را اندازه‌گیری کنید. برای افزایش pH به مقدار مورد نظر، از یک باز قوی همچون NaOH  استفاده کنید. اگر بافر را به کمک یک باز تهیه کرده‌اید،‌ در این مرحله می‌توانید از یک اسید قوی همچون  HCl استفاده کنید.

در روش دوم،‌ می‌توانید محلول را در شکل‌های اسیدی و بازی خود تولید کنید. به همین منظور،‌ هر دو محلول باید غلظت بافر یکسان و برابر با بافر نهایی داشته باشند. برای بدست آوردن محلول بافر نهایی، همزمان با کنترل کردن میزان pH، یکی از محلول‌ها را به دیگری اضافه می‌کنیم.

در روش سوم، به طور دقیق می‌توانید میزان اسید و باز مزدوج مورد نیاز برای تولید یک محلول بافر با میزان مشخصی از pH را تعیین کنید.

 

معنای pH در یک بافر

در شیمی، pH معیاری برای سنجش غلظت یون هیدروژن در محلول است. pH یک بافر را می‌توان از غلظت‌های اجزای مختلف واکنش محاسبه کرد. به انجام این محاسبات مفاهیم محاسباتی محلول بافر گفته میشود.

قدرت یک اسید ضعیف را به طور معمول به کمک رابطه ثابت تعادل نشان می‌دهند. ثابت تعادل تفکیک اسید Ka ،‌ که تمایل یک اسید را به تفکیک شدن در یک واکنش نشان می‌دهد.

همچنین می آموزیم که به کمک محلول بافر میتوانیم pH یک محلول و معادله را ثابت نگهداریم و همچنین متوجه میزان ارتباط محلول بافر و pH در یک معادله خواهیم ش

در پایان این ویدئو هر کدام از دانشجویان عزیز اگر در مورد این بحث سوال و موردی برای بیان دارند میتوانند در پایین پیج بصورت مکتوب سوالات و پیشنهادات خود را بنویسند در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

امیدوارم برگزاری این کلاسها در آموزش و یادگیری این مبحث مفید فایده بوده باشد.

این پست دارای 4 نظر است

 1. آتوسا حقیقی

  سپاس بسیار کاربردی و آموزنده بود. فقط یک سوالی در مورد فرمولاسیون ها آیا ما محدوده مقدار باید تعیین کنیم؟ تاثیری در فرمول نهایی دارد؟
  🙏🏻🌹

  1. دکتر امید رجبی

   بله. بستگی به فرمولاسیون دارو و پایداری آن دارد

 2. فاطمه علی نژاد

  باسلام وتشکر از همه زحماتتان برای تدریس وضبط این ویدیو های آموزنده
  درمسائل محلول های بافری منظور از میزان ثابت تفکیک اسید مقدار kمیباشد نه pka؟مثلا اگر درمسئله ای مقدار ثابت تفکیک اسید رابدهد باید منفی لگاریتم آنرا حساب کنیم؟

  1. roya.Mazaheri

   باسلام در پاسخ به سوال شما باید بگم که نه K ثابت تعادل هست نه ثابت تفکیک!
   ثابت تعادل K یک ثابت ترمودینامیکی است و فقط به دما بستگی دارد
   البته بین ثابت تعادل و ثابت تفکیک رابطه ریاضی وجود دارد ولی با منفی لگاریتم گرفتن از ثابت تعادل به ثابت تفکیک نمی رسیم
   ثابت تفکیک یک اسید به درصد نمایش داده میشود و درصد تقکیک یک مولکول اسید با پروتون و باز مزدوج اسید است.
   یعنی به زبان ریاضی میشه:
   تعداد مولکولهای اسید تفکیک شده بخش بر کل تعداد مولکولهای اسید
   که چون به درصد نشان داده میشود در ۱۰۰ هم ضرب می کنیم

دیدگاهتان را بنویسید