موازنه کردن معادلات (جلسه یازدهم)

موازنه کردن معادلات

در مبحث الکتروشیمی موضوعی بنام موازنه کردن معادلات وجود دارد. در این پست به کمک یک ویدئو به شما آموزش داده خواهد شد که چگونه اینکار را انجام دهید.

اقدام اولیه :

برای موازنه‌ کردن معادلات شیمیایی می‌توانید مطابق با گام‌های زیر به پیش بروید.

 1. در ابتدا نیمه واکنش های اکسید و احیا را شناسایی کنید و هر کدام را جداگانه بنویسید و موازنه جرم را برای عناصر مختلف بجر h و o انجام دهید.
 2. هر نیمه واکنش را بررسی کنید. تغییرات عدد اکسیداسیون را در عنصری که اکسید یا احیا شده تعیین کنید. تعداد الکترون مورد نیاز برای احیا  و یا تعداد الکترون مازاد برای فرآیند اکسیداسیون را بر اساس تغییر عدد اکسیداسیون تعیین کنید.
 3. در مرحله بعد با توجه به اینکه واکنش در محیط اسیدی یا بازی اتفاق افتاده موازنه بار را در دو طرف معاله واکنش انجام دهید.
 4. اکسیژن و هیدروژن را موازنه کنید.
 5. در گام آخر باید دو معادله اکسایش و احیا را با هم جمع کنید به طوریکه در نهایت تعداد الکترون از دو سوی معادلات حذف شود. با استفاده از ضرایب ریاضی برای هر یک از نیمه واکنش ها این کار را انجام دهید.

موازنه کردن به روش اکسایش و کاهش

در روش موازنه کردن به روش اکسایش و کاهش یک عنصر در دو طرف واکنش تغییر عدد اکسایش داده است و بنا براین برای موازنه قانون پایستگی جرم و بار در نظر گرفته می شود.

به این ترتیب که عدد اکسایش هر عنصر را در هر ماده محاسبه می کنید و تغییر عدد اکسایش هر عنصر را به دست می آورید.

 1. عنصری که عدد اکسایش آن کاهش یافته است احیا ( کاهش ) گویند.
 2. عنصری که عدد اکسایش آن افزایش یافته است اکسایش گویند.
 3. میزان کاهش را ضریب عنصر اکسایش یافته و میزان افزایش را ضریب عنصر کاهش یافته قرار می دهید.
 4. بقیه عنصر ها را موازنه می کنیم.

این روش برای انواع واکنش های اکسایش ،کاهش با اضافه کردن یک سری جزئیات ونکات قابل توجه می توان استفاده نمود.

واکنش موازنه شده چیست؟

در موازنه کردن تعادلات شیمیایی اولین قدم در تعریف یک معادله شیمیایی، معادله ما موازنه نیست . وقتی از موازنه نبودن میگوییم یعنی اینکه تعداد اتم های هر عنصر در دو طرف معادله باهم برابر نیستند . برای تحلیل کردن یک واکنش لازم است که از همه لحاظ در آغاز موازنه واکنش را انجام دهیم . واکنشی که تعداد هرنوع اتم در دو طرف واکنش مساوی باشد ، واکنش موازنه شده میگویند .

در پایان این ویدئو هر کدام از دانشجویان عزیز اگر در مورد این مبحث سوال و موردی برای بیان دارند میتوانند در پایین پیج بصورت مکتوب سوالات و پیشنهادات خود را بنویسند در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

امید است برگزاری این ویدئو موجب یادگیری بهتر شما عزیزان شده باشد.

این پست دارای 2 نظر است

 1. علی سرسنگی

  سلام استاد خسته نباشید

  در مرحله پنجم که شما موازنه جرم هیدروژن و اکسیژن رو انجام میدادید،در هر 2 واکنشی که مثال زدید آب رو به یک نیم واکنش اضافه کردید. آیا همیشه تفاوت دوطرف نیم واکنش مضربی از مولکول آب خواهد بود؟

  درضمن بسیار تشکر میکنم از اینکه کیفیت ویدیوی این جلسه بسیار بهبود پیدا کرده بود و تخته قابل خوندن بود

  ممنون از توجهتون

  1. roya.Mazaheri

   با سلام.
   بله در اکثر مواقع در معادلات هیدروژن با اب موازنه میشود

دیدگاهتان را بنویسید