پتاسیم در خون

پتاسیم در خون

پتاسیم نوعی الکترولیت است. الکترولیت‌ها مواد معدنی با بار الکتریکی در بدن شما هستند که به کنترل فعالیت عضلات و اعصاب، حفظ سطح مایعات و انجام سایر عملکردهای مهم کمک می‌کنند. بدن به پتاسیم نیاز دارد تا قلب و عضلات به درستی کار کنند. سطح پتاسیم بسیار زیاد یا کم ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل پزشکی باشد. گاهی اوقات میزان پتاسیم بالاتر و یا پایین تر از حد طبیعی می شود. در اینجا دلایل کاهش و افزایش پتاسیم خون را برایتان می گوییم.

میزان طبیعی پتاسیم خون برابر با 3.6 تا 5.2 میلی مول در لیتر است. اگر میزان پتاسیم خون بالاتر از 7 میلی مول در لیتر و یا کمتر از 2.5 میلی مول در لیتر باشد، خطرناک است و نیاز فوری به درمان پزشکی دارد.

کنترل میزان پتاسیم در خون

برای درمان و یا جلوگیری از کاهش یا افزایش پتاسیم خون اینجا کلیک کنید.


آمپول پتاسیم کلراید

پتاسیم کلراید

پتاسیم کلراید یک مکمل معدنی است که برای درمان و یا جلوگیری از مقادیر کم پتاسیم در خون استفاده می‌شود. سطح طبیعی پتاسیم در خون بسیار مهم است. پتاسیم به سلول‌ها، کلیه‌ها، قلب، عضلات و اعصاب کمک می‌کند. آمپول پتاسیم کلراید به درمان کمبود پتاسیم خون کمک میکند.

اکثر افراد با رعایت یک رژیم غذایی متعادل، پتاسیم را به میزان کافی دریافت می‌کنند اما برخی از شرایط و بیماری‌ها مانند اسهال و استفراغ طولانی مدت و شدید، مشکلات هورمونی مانند هیدالاسترونیسم یا مصرف قرص‌های آب یا دیورتیک، موجب کاهش میزان پتاسیم بدن می‌شود و در چنین شرایطی داروهایی مانند پتاسیم کلراید تجویز می‌شود.

پتاسیم کلراید چگونه تشکیل میشود

حاصلِ ترکیب شیمیایی «پتاسیم» و «کلر» نوعی نمک است که «کلراید پتاسیم» نام دارد. مهم‌ترین نمک در بین نمک‌های پتاسیم‌دار، کلراید پتاسیم است که به صورت سنگ معدن قابل دسترس می‌باشد. علاوه بر این کلراید پتاسیم پرمصرف ترین نوعِ نمک پتاسیم‌دار است و به طور طبیعی به صورت پودر یا کریستال جامد سفید یا صورتی یا بی رنگ وجود دارد. این ماده یک هالید فلزی است که وجود آن برای بدن به عنوان یک منبع الکترولیت، ضروری است.

معرفی پتاسیم کلراید

ترکیب شمیایی آن به این شکل است که اتم پتاسیم (K)، اتم کلر (Cl) را ملاقات می کند. اتم پتاسیم  با از دست دادن یک الکترون به اتمی با یک بار مثبت تبدیل می شود. اتم کلر که این الکترون را دریافت کرده است به یک اتم با بار منفی تبدیل می گردد. در اینجا تشکیل نمک KCl را شاهد هستیم. ساختار شیمیایی این نمک به صورت زیر می باشد.

پتاسیم کلراید یک ترکیب شیمیایی غیر آلی با فرمول مولکولیKCl , جرم مولکولی 74.548 گرم بر مول و دانسیته نسبی 1.984 و نام آیوپاک potassium;chloride است. KCl در واقع یک نمک فلزی متشکل از پتاسیم و کلراید است. پتاسیم کلراید به طور طبیعی در یک سری از ترکیبات معدنی که با نام sylvite شناخته می شوند, همراه با سدیم کلراید وجود دارد  و آن را از چنین معادنی استحصال می کنند.

دکتر امیدرجبی

دیدگاهتان را بنویسید