کربومر 940 گلوریا

ساختار کربومر940 :

کربومر940 مولکول های بزرگی هستند که از ترکیب شیمیایی موادی نسبتا کوچک به نام مونومر ها به دست می آیند. اکریلیک اسید ها و پلی اتیلن ها موادی هستند که برای ساخت پلیمر کربومر به کار برده می شوند که از نظر شیمیایی با یکدیگر مشابهت دارند اما از نظر وزن مولکولی و میزان ویسکوزیته متفاوت هستند.

carbomer940

بسته های حاوی ماده کربومر940 (کارباپول)

خصوصیات

1.900.000 تومان

نحوه ارائه

بسته های 1 کیلیویی پلمپ شده بصورت کارتنی یا جزئی

خصوصیت ماده

این ماده ویژگی جذب آب و نگهداری رطوبت به میزان زیادی دارد

موارد استفاده

این ماده بیشتر در مصارف صنعتی از جمله تولید ژل ضدعفونی کننده استفاده میشود

ویژگی های کاربومر940 :

از ویژگی های اصلی کربومر 940 می توان به:

  • جریان کوتاه،‌ ویسکوزیته بالا
  • ظرفیت معلق بودن بالا
  • و شفافیت زیاد آن ها اشاره نمود. که با توجه به قابلیت پراکنده شدن زیاد آن ها، عملکرد نسبتا مشابهی با پلیمرهای Carbopol® Ultrez 10 و Carbopol® Ultrez 21 دارند.

کربومر مایع به صورت بی رنگ بوده و با بوی مشخصی شناخته می شوند که به سادگی در آب حل شده و یا با الکل ها، اترها، و کلروفرم ها محلولی را به وجود می آورند. این مواد برای اغلب فلزات از جمله فولاد، مس، برنج، و نقره بسیار خورنده هستند و با فولاد ضد زنگ سازگاری دارند. از طرف دیگر، محلول های غلیظ کربومرها در صورت بلعیده شدن منجر به سوختگی های شدید دهان و دستگاه گوارش می شوند.

موارد استفاده از کربومر940 یا کارباپول:

  • تولید لوسیون
  • خمیر دندان
  • مواد پاک کننده دندان مصنوعی
  • شامپوها

ساخت ژل با کربومر!

کربومر940 و بطور کلی کربومرها در فرمولاسیون های ژل مانند به کار گرفته می شوند؛ چرا که با ترکیب شدن در آب با pH خنثی، با تبدیل شدن به یک آنیون یک قوام مشابه کلوئیدی و قارچ مانند (موقتی) ایجاد می کنند که سبب شده است تا این ماده در مرطوب کننده های صورت، کرم های ضد آفتاب، شامپوها، کرم های چشم، محصولات ضد پیری، خمیر دندان ها، پاک کننده ها و اسکراب ها مصرف شوند.

در مصارف دیگر، کربومرها به سبب قابل حل بودن در چربی ها، با مقدار مصرف بین ۲۵/۰ و ۵/۰ درصد در کرم ها، لوسیون ها، پمادها، و ژل های دوشایی با مقاوم کردن قشر نازک هیدرولیپیدی پوست سبب ایجاد حس خشنودی برای انسان می شوند و رطوبت پوست را حفظ می کنند. به طور کلی، کربومر یک ماتریس ژل با ظاهر کریستالی قابل لمس است که برای فرمول های موضعی در آماده سازی کرم یا ژل مناسب می باشد.

انواع کربومرها :

کربومرها به عنوان هموارکننده و با ویژگی های رئولوژیکی مختلف خود با یک فرایند متقاطع تولید می شوند که با توجه به درجه همبستگی و شرایط تولید آن ها، انواع مختلفی از آن ها موجود است. از انواع کربومر می توان نام برد عبارتند از:

  1. کربومر 934  (Carbomer 934 P) = مناسب برای داروهای خوراکی
  2. کربومر 940 (Carbomer 940 GE) = مناسب برای داروهای خارجی
  3. و کربومر941  (Carbomer 941 GE) = که P نماد درجه خوراکی و GE نماد درجه پزشکی می باشد.
کربومر940
کربومر 940 (کارباپول) گلوریا

کاربردهای کربومر یا کارباپول :

همانطور که گفتیم این ماده شیمیایی منحصر به فرد دارای ویژگی های بسیار زیادی است که باعث می شود تا کاربردهای خاصی را نیز در دنیای صنعت داشته باشد،

یکی از مهم ترین کاربردهای کربومر940 استفاده از این ماده در مواد خام آرایشی و بهداشتی می باشد، امروزه بسیاری از شرکت ها و کارخانه های فعال در حوزه مواد آرایشی و بهداشتی به دنبال خرید کارباپول هستند،

یکی دیگر از کاربردهای این ماده شیمیایی استفاده از آن در ژل و کرم های موضعی است، از دیگر مواردی که از این ماده استفاده می شود نیز می توان به مواردی همچون تولید لوسیون، خمیر دندان، مواد پاک کننده دندان مصنوعی، شامپوها و … اشاره کرد.

کربومر940 گلوریا هندی
کربومر940 گلوریا موجود برای عرضه بصورت کلی و جزیی

کربومر 940 (کارباپول) :

کربومر 940 رایج ترین نوع کربومر میباشد که در تهیه داروهای خوراکی کاربرد بسیاری یافته است. این پلیمر پلی وینیل کربوکسی است که با خواص ویژه خود، یکی از بهترین تقویت کننده های ویسکوزیته شناخته شده، میباشد. این مزیت تقویت کنندگی است که سبب شده در صنعت داروسازی در کاربردهایی چون معلق سازی مواد جامد، تغلیظ آب، ساخت روغن بدون امولسیون و تثبیت آب در روغن، ظاهر گردد. اما قابل ذکر است؛ سایر صنایع نیز از کربومر 940 محصول چشم پوشی نکرده اند. از ویژگی های ضد خوردگی، روان کنندگی و ضد رسوب بودن آن جهت تولید محصولات مختلف بهره ببرند.

دکتر امیدرجبی

دیدگاهتان را بنویسید